Luento kauneuden vaikutuksesta ja kuukausitapaaminen 3.11.

Miten kauneus vaikuttaa ihmiseen? Onko se hyvinvointia lisäävä vitamiini tai ruhjeita hoitava laastari? Vai onko kauneus hyvyyden ja totuuden rinnalla syvällinen perusarvo, jota ilman elämme vajaasti ja puutteellisesti?
Entä miten kauneuselämykset liittyvät vapaaehtoistyöhön?
Maanantaina 3. marraskuuta kello 17 – 18 saamme vastauksia näihin kysymyksiin, kun luennoitsijavieraaksi tulee filosofian tohtori, Naisten Pankin aktiivi Pirkko Kasanen. Hän kertoo meille kauneuden kokemisesta ja lupaa luennossaan paljastaa, miten kauneus meihin vaikuttaa. Hän viimeistelee parhaillaan aiheesta kirjaa.
Luentotilaisuus pidetään Hotelli Presidentin kokoushuoneessa ennen marraskuun kuukausitapaamista, joka alkaa kello 18.
Pirkko Kasanen kertoo, että hän nauttii kauneuselämyksistä: taideteoksista, arkkitehtuurista, merenrannan kallioista, kodin ikkunan kehystämästä maisemasta ja kauniista esineistä. ”Koen hyvää oloa, ylevyyttä, rauhaa tai innoitusta riippuen tilanteesta ja elämyksestä. Olen myös kokenut ikävää oloa, rauhattomuutta ja latteutta ympäristöissä, joista kauneus puuttuu.”
Kirjaa varten Pirkko alkoi etsiä perusteluja ja tietoa siitä, mihin kauneuden vaikutus perustuu. ”Uppouduin estetiikan kiehtovaan maailmaan ja pohdintoihin siitä, mikä on tai voi olla kaunista. Kauneuden myönteinen vaikutus esitetään usein itsestäänselvyytenä. Halusin ymmärtää, mikä rooli kauneudella on elämässä.”
Pirkko Kasanen on aiemmin julkaissut kirjan Valmistaudu vapauteen – Aloittelevan eläkeläisen työkirja. (Otava 2021.)
Luennolle osallistuminen maksaa 10 euroa, joka lahjoitetaan kokonaisuudessaan Naisten Pankin hankkeisiin. Ilmoittaudu osoitteeseen helsinki@naistenpankki.fi, viestin aiheeksi Kauneus. Vahvistusviestin saatuasi maksa 10 euroa Naisten Pankki Helsingin tilille FI80 1745 3000 1728 27, viite 2163. Voit myös maksaa osallistumismaksun ovella.
Tule kuuntelemaan kiinnostavaa luentoa!
Marraskuun tapaaminen kello 18 Presidentissä
Kauneusluennon jälkeen kello 18 pidämme Naisten Pankki Helsingin kuukausitapaamisen. Siinä käymme läpi ajankohtaisia asioita ja tulevia tapahtumia. Erityisesti joulun ajan myyntitilaisuuksien järjestäminen vaatii vapaaehtoisten panosta. Tule kuulemaan ja osallistumaan.
Lisätietoja saat puheenjohtaja Jaana Heporaudalta, jaanaheporauta@gmail.com, puh. 050 5930 950.
Kuukausitapaamiseen sinun ei tarvitse ilmoittautua. Tilaisuus on avoin kaikille Naisten Pankin toiminnasta kiinnostuneille.